Zálivka a hnojení

Bez vody a výživy to nejde

Kolik vody růže potřebují

Alibisticky řekněme, že to závisí na počasí. Obecně platí, že růže potřebují pravidelně zalévat (cca 3x týdně) zejména pokud jsou nově vysazeny. Starší keře koření hluboko a stačí je zalévat jednou do týdne (pokud neprší), během vegetačního období – vždy ovšem zalévejme důkladně, aby se voda dostala k celému kořenovému systému. Rozhodně se nedá doporučit rosení, alespoň ne příliš často, listy, pokud neoschnou, jsou za vlhka výrazně citlivější na nákazu některými chorobami. Nedostatek vody se projevuje zejména žloutnutím a opadáváním listů, růže ovšem krátkodobý nedostatek vláhy většinou vydrží, důležité je, aby nevyschly kořeny, ty by totiž už nešly zachránit. Nebezpečné je také přemokření půdy, které způsobuje žloutnutí listů od řapíku a často i zahnívání kořenů, při častých srážkách či rosení mohou vznikat tzv. květní mumie (povrch poupěte vytváří při kontaktu s vodou gelovou hmotu, která vyschnutím ztvrdne a brání v rozvinutí květu).

Hnojení

Bez hnojení se neobejde žádná zahradní růže, robustní keř s bohatými květy, jakým růže je, vyžaduje vysoký přísun živin – a to hned několikrát do roka. Při podzimní výsadbě hnojíme méně, zejména je potřeba se vyvarovat hnojivem s vysokým obsahem dusíku, který povzbuzuje rašení výhonů, ty by nestihly vyzrát a v zimě by zmrzly, vhodná jsou draselná hnojiva. Vydatně přihnojujeme na jaře po řezu, tehdy je potřeba rostlině dodat široké spektrum živin, vždy se řídíme výsledky rozboru půdy. Další hnojení přichází na řadu po prvním kvetení koncem června, v létě hnojíme podle potřeby, k jeho konci je potřeba přestat hnojit dusíkem, vhodná jsou hnojiva draselná, která přispívají ke zpevnění výhonů. Kromě zmíněných dusíku a draslíku růže potřebují zejména fosfor, pro tvorbu šípků, vápník a železo. Hnojiva můžeme použít jak čistě organická (kompost, uleželá chlévská mrva …), minerální (ledky) a kombinovaná, optimem je vyváženě je kombinovat, přičemž organická použijeme, vzhledem k výše uvedenému zejména zjara. Dnes není problém koupit hnojivo speciálně pro růže.

Hnojivo se také musí do půdy vždy důkladně zapracovat, zejména organická hnojiva totiž při povrchu půdy rychle ztrácejí dusík, po hnojení růži zalejeme.