Výsadba

Jak správně růži vysadit

Samotné výsadbě musí bezprostředně předcházet vhodná příprava půdy. Půda musí být především důkladně zkypřena – minimálně 60cm do hloubky, pokud sázíme na jaře, pak je nejlépe kypřit ještě během podzimu. Dále je nutné odstranit plevele a případně půdu podle potřeby přihnojit, těžké půdy odlehčíme škvárou nebo pískem, příliš lehké zhutníme např. trochou odkyselené rašeliny. Kyselou půdu opatrně neutralizujeme hašeným vápnem.

Podle velikosti keřů uvážíme jejich vzájemnou vzdálenost, u čajohybridů a floribund cca 40-50cm, u větších, sadových růží pochopitelně více. Jáma musí být minimálně 50cm hluboká, důležité je hlavně, aby kořeny nebyly při sázení z nedostatku prostoru ohnuté. Po odstranění poškozených kořenů vložíme sazenici do jámy tak, aby kořenový krček byl asi 5cm pod úrovní okolního terénu. Zeminu na zasypání můžeme prohnojit, obzvláště, sázíme-li na jaře, nemusíme se bát ani hnojiv s vysokým obsahem dusíku. Po zasypání kořenů hlínu okolo sazenice přišlápneme, aby kořeny získaly bezprostřední kontakt s půdou a důkladně zalijeme. Nakonec nakopčíme kolem růže hlínu, která ji bude chránit přes zimu, nebo alespoň prvních pár týdnů po jarní výsadbě. Výhony pnoucích růží upevníme opatrně na treláž, trojnožku, nebo pergolu, kmínek stromkové růže zase těsně pod korunou (a pokud možno ještě alespoň na jednom místě) přivážeme k opěrnému kůlu, provázky musejí být měkké, aby neodíraly výhony.

Růže, jak již bylo naznačeno, můžeme sázet na podzim do nástupu mrazů, nebo na jaře, v březnu až dubnu. Růže se prodávají z volné půdy ve školkách, což je nejjistější alternativa – při nákupu vidíte stav keře a máte možnost ho „začerstva“ zasadit. Pak se prodávají prostokořenné růže balené – pokud prodejce informuje řádně o jejich jakosti a původu a je schopen zodpovědět vaše případné otázky, pak snad bude vše také v pořádku, důležité je nakupovat v obchodě, který je na takový sortiment specializován. Přesto si však, pokud nenakupujete ve školce, ale v nějakém zahradním centru, či hypermarketu typu „sanita, dům, zahrada“, dovolím doporučit spíše růže v kontejnerech, jsou sice dražší, ale většinou ve velmi dobrém stavu a to i mimo hlavní výsadbovou sezónu. Někteří školkaři a obchodníci nabízejí růže zásilkovým prodejem, pak je dobré získat na konkrétního prodejce nějaké reference.