Kolekce růží Meilland

Kolekce růží Meilland v Hradci Králové

Růže v Botanické zahradě léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK

Publikováno 15. 5. 2015

V Botanické zahradě léčivých rostlin Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové vzniklo na podzim loňského roku nově „malé rozárium“. Ve spolupráci s prestižní francouzskou růžařskou společností Meilland/Richardier zde byla vysázena kolekce přibližně 300 růží v padesáti odrůdách. Všechny růže jsou označeny popiskami s uvedením názvu růže a její unikátní denominace.

Jméno Meilland je ve světě růží veličinou, jde o dlouhodobě nejvýznamnější francouzskou růžařskou společnost. Její význam loze připomenout na příkladu dvou růží z jejího šlechtění. Na prvním místě je to kouzelná jemná čajohybridová kráska 'Gloria Dei' (také známá jako 'Madame A. Meilland', 'Gioia', v USA 'Peace') uvedená na trh v roce 1945 při příležitosti ukončení 2. světové války, která se stala na dlouhou dobu fakticky synonymem pro ideál krásné a zdravé růže, nejpěstovanější růže všech dob, dodnes je nabízena předními společnostmi. Druhou proslulou a nádhernou růží je 'Papa Meilland' (Meicesar), tmavě červený sametový a intenzívně vonící čajohybrid z roku 1963, nositel ocenění z Baden-Badenu (1962) a Ženevy (1963), v roce 1988 uvedený do Síně slávy World Federation of Rose Societies, tedy do společnosti nejznamenitějších růží všech dob, do současných dnů získalo toto nejprestižnější ocenění pouhých 16 (!) růží. Zajímavostí je, že po 50 letech byl vyšlechtěn následovník této růže 'Jubilé Papa Meilland' (Meiceazar), uvedený jako novinka firmy pro sezónu 2015/2016.

V Hradci Králové se tak dnes můžeme setkat s růžemi společnosti Meilland již na třech místech – v soutěžním rozáriu v Kuklenách, dále v Jiráskových sadech na soutoku Labe a Orlice, kam bylo vysázeno předloni asi 600 meillandovských růží ve třech odrůdách, konkrétně to jsou růže 'Raphello' (Meikanaro), 'Donatella' (Meikerira) a 'Line Renaud' (Meiclusif), ve výsadbě se bude pokračovat pravděpodobně i letos, předběžně nejspíše kultivary 'Jazz Festival' (Meizizany), 'Royal Garden' (Meiziraph) a/nebo 'Pink Eureka' (Meiagadou), a nakonec tedy nově v Botanické zahradě léčivých rostlin Farmaceutické fakulty. Ještě zde nemůžeme připojit fotografie rozkvetlých růží přímo z Botanické zahrady, byly na podzim teprve vysázeny a až v červnu letošního se poprvé ukáže jejich plná krása. Vedle růží tu návštěvníci budou moci nalézt i novou výsadbu zajímavých pivoněk, zatím v asi 30 exemplářích botanických nebo botanickým pivoňkách blízkých kultivarů, i tato kolekce se bude postupně rozšiřovat. A samozřejmě je zde ke zhlédnutí i ucelená sbírka léčivých rostlin, nově utříděná podle farmakognostických skupin resp. farmakologických účinků. Pokud si uděláte v červnu výlet za růžemi do Hradce, neměli byste Botanickou zahradu léčivých rostlin minout, naleznete ji v těsném sousedství samotné fakulty.