Národní genofondová kolekce

Rajhrad

Národní genofondová kolekce růží českých a moravských šlechtitelů 

Genofondová kolekce odrůd růží českých a moravských šlechtitelů je umístěna přímo v areálu Střední odborné školy zahradnické a Středního odborného učiliště v Rajhradu u Brna. Byla vybudována na základě výzvy Světové federace růžařských společností z iniciativy Rosa klubu ČR na ploše asi 10 000 m2. V letech 2006 a 2007 probíhalo hlavní období soustřeďování sortimentu. Později byla práce narušena nejasnostmi kolem nové výstavby v areálu. Nyní, po zažehnání krize, jsou postupně verifikovány odrůdy, upřesňovány jejich popisy, doplňovány informační tabule, upravovány cesty. Uvádí se, že je shromážděno asi 220 odrůd. Počet keřů převážně v záhonovém uspořádání je přes 1000. Pro veřejnost je kolekce růží přístupná bez poplatků během školního vyučování. Mimo základního poslání zachování našich původních odrůd, jejich studia a případného využití k šlechtitelským účelům, je kolekce využívána též při školním vyučování.

Dopravní informace

  • Autem: Po dálnici D2 od Brna sjezd u Modřic, pak napojení na R 52.
  • Autobusem: Z Brna Zvonařky časté spoje do Židlochovic.
  • Vlakem: Velmi výhodné spojení; trať z Brna do Břeclavi. Nádraží i autobusová zastávka jsou v Rajhradě asi 10 minut od kolekce růží.

Národní genofondová kolekce růží českých a moravských šlechtitelů. SOŠ zahradnická a SOU Rajhrad, Masarykova 198, 664 61 Rajhrad

GPS: 49° 4‘ 58.45“ N, 16° 36‘ 12.87“ E

Nadmořská výška: 202 mnm
Průměrná roční teplota: 8,7 °C
Roční úhrn srážek: 490 mm
Evropské podnebné pásmo (číslo zóny): zóna 7

www.skolarajhrad.cz