Dendrologická zahrada

Průhonice

Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu pro krajinu a okrasné zahradnictví, Průhonice

Dendrologická zahrada se nachází severovýchodně od Průhonic za dálnicí. Byla založena v r. 1974 a jejím hlavním posláním je studium genofondu domácích a cizokrajných dřevin z hlediska využití v zahradní a krajinářské tvorbě. Na ploše 73 ha jsou též sbírkové kolekce mnoha dřevin i trvalek. Růže nalezneme zejména na třech místech. V dlouhé aleji u bílých konstrukcí odrůdy pnoucí. Byly vysazeny již při zakládání zahrady a jsou zde zastoupeny i původní zde vyšlechtěné odrůdy. Konstrukce doplňují čtvercové plochy s moderními půdopokryvnými růžemi. Na okraji borového lesa rostou ve skupinách růže sadové včetně novějších odrůd. Třetí plochu růží nalezneme na vyvýšenině za největším rybníkem, kde byly v roce 2011 vysazeny růže historické. V zahradě roste celkově 334 odrůd a druhů a asi 800 keřů. Dendrologická zahrada je otevřena denně mimo pondělí od 9 hod., v květnu až srpnu do 19 hod., v dubnu a září do 18 hod., v říjnu do 17 hod. V zimě je zavřeno. Z plného vstupného 60 Kč jsou poskytovány četné slevy.

Dopravní informace

  • autem: Od Prahy, Pražského obchvatu i od Brna: sjeďte na D1 Exit 6 Průhonice, ale zamiřte nikoli do Průhonic, ale na opačnou stranu na Pitkovice a Uhřiněves, za čerpací stanicí Tank & Go zabočte vlevo, odbočka je společná pro čerpací stanici i vjezd na parkoviště přímo před vchodem do zahrady.
  • autobusem: z Prahy ze stanice metra Opatov autobusem číslo 363, 385 do stanice Čestlice - Aquapalace, vraťte se 300 m zpět ke kruhovému objezdu a čerpací stanici Tank/Go, která sousedí s plotem Dendrologické zahrady.Vchod je 100 m vpravo za čerpací stanicí.

Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu pro krajinu a okrasné zahradnictví, Za dálnicí 146, 252 43 Průhonice

GPS: 50°0´28.80“N, 14°34´4.18“E

Nadmořská výška: 295 mnm
Průměrná roční teplota: 8,1 °C
Roční úhrn srážek: 580 mm
Evropské podnebné pásmo (číslo zóny): zóna 6

www.dendrologickazahrada.cz