Růžový sad Antonína Švehly

Praha – Petřín

Růžový sad Antonína Švehly Praha – Petřín

Růžový sad nemůžete minout u stanice lanovky na vrcholu petřínského kopce v Praze na levém břehu Vltavy. Pozemek, který používala armáda, začal být zahradně upravován až po roce 1932, rosarium vznikalo postupně do roku 1943. V sousedství je pozoruhodná trvalková zahrada Květnice. Růžový sad má výměru necelých 6 hektarů. Růže jsou vysazeny na třech pravidelných plochách jako elipsa, kruh a rozevřený vějíř. Můžeme spatřit asi 50 popiskami neoznačených odrůd růží různých skupin, mezi kterými vynikají růže pnoucí u bílých konstrukcí. Všech růží je zde vysazeno asi 7800 exemplářů. Růžový sad je volně a bezplatně přístupný během celého roku.

Dopravní informace

  • Autem: Vzhledem k dopravní přeplněnosti centra Prahy, doporučujeme zaparkovat blízko metra v některé z okrajových čtvrtí a pokračovat metrem do centra. Chcete-li dojet až do těsné blízkosti Petřína, lze zaparkovat na Strahově v oblasti stadionu a kolejí a odsud dojít pěšky po rovině.
  • Autobusem: MHD Praha: z metra B „Národní třída“ přestoupit na tramvaj č. 6, 9, 22 a jet do zastávky „Újezd“. Nebo ze stanice metra A „Malostranská“ tramvají 12 a 22 do zastávky „Újezd“, případně ze stanice metra C „I.P.Pavlova“ tramvají 6 a 22 opět do stanice Újezd. Odtud vede na Petřín lanová dráha. Ta vás s krásnými výhledy na Prahu vyveze přímo do rozária.
  • Vlakem: Praha-Hlavní nádraží je centrálním železničním uzlem s návazností na celou ČR i zahraničí. U „Hlavního nádraží“ přestupte na tramvaj č. 9 a jeďte do zastávky „Újezd“ (dále viz výše).

Růžový sad Antonína Švehly na Petříně, 110 00 Praha 1 - Petřín

GPS: 50°4‘50.45“N, 14°23‘51.40“E

Nadmořská výška: 325 mnm
Průměrná roční teplota: 8,3 °C
Roční úhrn srážek: 520 mm
Evropské podnebné pásmo (číslo zóny): zóna 6

www.botany.cz/cs/petrin-rosarium