Růžová zahrada u zámku Konopiště

Konopiště

Konopiště leží 2 km západně od Benešova. Růžová zahrada je součástí rozsáhlých parkových úprav v okolí známého zámku naproti skleníku, kde se už dlouho pěstuje do výše se pnoucí světle žlutá historická u nás choulostivá růže ´Maréchal Niel´. Pravidelně ornamentálně řešena plocha růžové zahrady představuje ovál asi 120 m dlouhý a 40 m široký. Růže jsou zde kombinovány tvarovanými keři. Počátek parku v dnešní podobě (340 ha) se datuje do roku 1830; růže byly vysazovány v letech 1906 až 1913. V té době bylo na Konopišti 7000 keřů a 1500 stromků růží v asi 200 odrůdách. Později však výsadby zanikaly a pustly. První úpravy a rekonstrukce se prostor dočkal v šedesátých letech dvacátého století; další pak začátkem devadesátých let. Bohužel sortiment je omezen převážně na nepříliš kvalitní mnohokvěté floribundy. Veřejnosti je umožněn přístup denně mimo pondělí od 10 hod. do 16 hod. v květnu až září, v dubnu a říjnu jen o víkendech. V zimě je zavřeno.

Dopravní informace

  • autem: Po dálnici D1 exit 21 směr Benešov, poté cca 17km po silnici číslo 3 směrem na České Budějovice, až ke značené odbočce na Konopiště. Zhruba po 2km dojedete k parkovišti pod zámkem. Odtud pěšky na zámek a rozárium po značené stezce.
  • autobusem:  Benešov leží na hlavní trase na České Budějovice, tudíž zde staví řada dálkových autobusů. Z Benešova z autobusové stanice MHD u nádraží je to 2 stanice do zastávky Konopiště místní linkou směrem Neveklov. Z Benešova vede na Konopiště také příjemná značená turistická trasa cca 2km.
  • vlakem:  Benešov leží na frekventované rychlíkové trati Praha - České Budějovice - Linz. Z nádraží k zámku viz autobusy výše

Konopiště 1, 256 01 Benešov

GPS: 49°46‘39.08“N, 14°39‘29.09“E

Nadmořská výška: 362 mnm
Průměrná roční teplota: 7,8 °C
Roční úhrn srážek: 620 mm
Evropské podnebné pásmo (číslo zóny): zóna 6

www.botany.cz/cs/konopiste/