Růžová zahrada u zámku Děčín

Děčín

Růžová zahrada u zámku Děčín

Růžová zahrada je jednou z nejcennějších uměleckých památek se souborem soch mytologických božstev. Nalézá se v Děčíně na skalní terase s velkými výhledy u zámku nad městem. Název Růžová zahrada se rozšířil po roce 1881, kdy zde vzniklo jedno z nejznámějších rosarií v habsburské monarchii. Nyní je to sbírka nevelká, ale popsaná a dobře udržovaná. Nalezneme asi 20 odrůd zejména čajohybridů a floribund ve větších plochách. Otevřeno je od května do září denně od 10 hodin. Zavírá se ve 20 hodin, v září již v 18 hodin. V říjnu je otevřeno ve stejnou dobu jako v září, ale jen o víkendu. Plné vstupné činí 15 Kč. Vstupenky zakoupíte přímo na zahradě nebo v pokladně zámku.

Dopravní informace

  • Autem: Od Prahy po D8 na Exit 48, dále podle směrovek na Ústí nad Labem a Děčín. V Děčíně je vizuálně zajímavá trasa stále po levém břehu¨Labe ulicí Ústecká, Předmostí a Labské nábřeží. Přes Labe po Tyršově mostě zamiřte na Masarykovo náměstí (parkoviště) eventuelně Lázeňskou ulicí na Zámecké náměstí. Lze jet také hlavním tahem podle směrovek na centrum Děčína a opět na Masarykovo náměstí.
  • Autobusem: Přímou autobusovou linkou se do Děčína dostanete např. z Liberce, České Lípy či Ústí nad Labem. Při cestě z Prahy musíte přestoupit v Ústí nad Labem.
  • Vlakem: Děčín leží na hlavní železniční trati, rychlíkem z Prahy lze zpravidla cestovat bez přestupu. Z hlavního nádraží v Děčíně se vydáme na sever kolem Labe a pak na východ Tyršovou ulicí přes most. Zámek s růžovou zahradou leží na vrchu před námi. Cesta trvá necelou hodinu. Je možno využít MHD linek 1, 2, 4, 8, 9, 12, 14.

Růžová zahrada u zámku, Dlouhá jízda 1256, 405 02 Děčín

GPS: 50°46‘45.89“N, 14°12‘40.50“E

Nadmořská výška: 152 mnm
Průměrná roční teplota: 8,3 °C
Roční úhrn srážek: 610 mm
Evropské podnebné pásmo (číslo zóny): zóna 6

www.zamekdecin.cz